Полилозите
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Граждански инициативи и прояви по света

4 posters

Go down

Граждански инициативи и прояви по света Empty Граждански инициативи и прояви по света

Писане  пафката Чет Яну 10, 2008 5:34 pm

Ето една тема, в която можем да коментираме проявите на колегите ни граждани от цял свят и евентуално да пригодим някои от тях за нашите родни условия.
Идеята за такава тема ми хрумна, когато слушах по РФИ, как в разцепваното от войни общество на Конго, медиите бойкотират изявите на министър, наредил побой над двама професори, позволили си нахалствто да търсят обяснение за уволнението на техен колега.
Сега една друга проява на журналисти, този път от европа.
По материали от Le Monde.fr, свободен превод и съкращения от мен.
Словенски журналисти, след подписка срещу опитите на правителството за цензура, поискаха в петък създаването на независима анкетна комисия, която да разгледа състоянието на свободата на пресата в Словения.
"Искаме от правителството спешно да се създаде таква комисия, от международни експерти, която да разгледа ситуацията и да спомогне за подобряването на свободата на пресата в Словения", казват Блаз Згага от всекидневника Вечер, и Матей Сурк от националната телевизия, които са в основата на петицията подписана тази есен от 570 журналиста, или една четвърт от журналистите в страната.
Вчера, в отворено писмо, те обявиха, че три месеца след предвтавянето на подписката на словенското и останалите правителства на страните членки на ЕС, нищо не е направено.
Петицията обвиняваше правителството, че е променило закона за медиите и че си служи с държавните дялове в прес гупите, за да усилва контрола върху вестници, радио и телевизия.
От правителствената коалиция на десни либерали на премиера Янеж Янса съобщиха в комюнике, че двамата журналисти "разпространяват лъжи за положението на медиите, които компрометират Словения, докато държи президенството на ЕС."

На втори октомври, Международният Институт за Преса във Виена, поиска словенското правителство за започне амкета във врузка с обвиненията за свободата на пресата, и предвижда изпращането на международна мисия от високо ниво в началото на 2008, ако не бъде констатиран прогрес.


И всичко това е при положение, че според репортери без граници, словения споделя 10то място заедно с три други страни. България е на 36то с 6 пункта по-надолу. У нас гонят журналисти за какво ли не, пък си трем като пилци.

пафката

Брой мнения : 63
Age : 43
Location : София
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Граждански инициативи и прояви по света Empty Re: Граждански инициативи и прояви по света

Писане  инж. Ч. Каменаров Чет Яну 10, 2008 9:31 pm

Пафка, примерът който е посочен е много красноречив и за нашата действйителност. Нека си погледнем форума (от който Ангел ме изгони), двама форумци са му направили забележка за цензурата и свадата била готова. Така че у нас този синдром е много силен, не е само при журналистите, а и при форумите (май не е хубаво всички да ги слагам в един кюп) и то от тези политически партии, които клетви дават, че се борят за свобода на словото. Така че примера, който сте го посочили е много показателен и поучителен и за нашата действителност.

инж. Ч. Каменаров

Брой мнения : 25
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Граждански инициативи и прояви по света Empty Re: Граждански инициативи и прояви по света

Писане  инж. Ч. Каменаров Чет Яну 10, 2008 9:35 pm

По отношение на цензурата в БГ. Ами тази комисия за медиите, която се определя от управляващите (завоалирано уж от парламента на квотен принцип), не е ли форма за упражняване на цензура? Ами стреличките, които се отправиха между Найо Тицин и Явор Дачков, това не е ли опит също да се наруши свободата на словото, да не се наруши рахатлъка на Командира? Ние сме в много по-тежка ситуация, и както сам го посочихте (по памет) ние сме на 36-то място (дано не бъркам, защото не Ви цитирах текста).

инж. Ч. Каменаров

Брой мнения : 25
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Граждански инициативи и прояви по света Empty Re: Граждански инициативи и прояви по света

Писане  пафката Чет Яну 10, 2008 10:23 pm

Спокойно може на ти да си говорим, ако разбира се всички са съгласни.
А при нас положението наистина е трагично, най- вече защото няма никаква обществена реакция. И бях доста изненадан от мястото на което са ни сложили: наравно с Франция и 2о места пред Щатите.

пафката

Брой мнения : 63
Age : 43
Location : София
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Граждански инициативи и прояви по света Empty Re: Граждански инициативи и прояви по света

Писане  инж. Ч. Каменаров Пет Яну 11, 2008 12:41 pm

Пафка, точно така, крайно време е ние всички да заемем някаква гражданска позиция. И тази позиция да запозне от собствения ни дом - ДСБ. Ако се разчистят авгиевите обори в нашия дом, едва тогава бихме могли заедно, възможно най-голям брой съмишленици, да излизаме със съвместни декларации, ако щете и срещу правителството за допуснати (в повечето случаи съзнателно) пропуски или грешки.

инж. Ч. Каменаров

Брой мнения : 25
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Граждански инициативи и прояви по света Empty Re: Граждански инициативи и прояви по света

Писане  Boabab Чет Яну 24, 2008 7:10 pm

Превеждам една система подобна на Гражданската борса. От немски. Стигнал съм до половината.

Всъщност представлява доизпипана идеята на Гражданската борса.

От края на миналата година я внедряват в Германия и Австрия.

В най-скоро време ще я постна тук.

Boabab
Admin

Брой мнения : 107
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Граждански инициативи и прояви по света Empty Re: Граждански инициативи и прояви по света

Писане  blag009 Нед Мар 09, 2008 4:30 pm

инж. Ч. Каменаров написа:Пафка, примерът който е посочен е много красноречив и за нашата действйителност. Нека си погледнем форума (от който Ангел ме изгони), двама форумци са му направили забележка за цензурата и свадата била готова. Така че у нас този синдром е много силен, не е само при журналистите, а и при форумите (май не е хубаво всички да ги слагам в един кюп) и то от тези политически партии, които клетви дават, че се борят за свобода на словото. Така че примера, който сте го посочили е много показателен и поучителен и за нашата действителност.

Г-н Каменаров, ще ми е интересно да прочета Вашите забележки относно "... ЕНЕРГИЙНИТЕ ИЗМАМИ посочени конкретно и анализирани, бяха и посочени механизмите, как да се действа и въздейства върху правозащитните институции и конкретно върху правителството.
Както знаете до тук гробно мълчание, както от цялото ДСБ, така и лично от Г-н Иван Костов"..


За да няма недоразумения, дължа да отбележа , че съм фен на ББ и той все пак е единственият кмет , който направи и невъзможното , ЕДИН от най-влиятелните министри на Станишката да си подаде оставка, имено във връзка с измамите в "Топлофикация" - София. Работил съм в ТЕЦ"София" 23 год. като огняр и още в далечната 1990 г. хредложих да се намери резоннен път, за щранговете минаващи през апартаментите!!!
Имам едно виждане, че сега е момента да притискаме ЛИДЕРИТЕ на различните партии с точни разчети КВО ШЪ НАПРАВАТ КАТО ГЛАСУВАМЕ ЗА ТЯХ...СРОКОВЕ И ТОЧНИ АГАЖИМЕНТИ!!!!!! Другото , след време шъ е едно ГРОБНО МЪЛЧАНИЕ !!!!
Вземете самият Костов, от 1990 год. до сега да е работил нещо за ползу родУУУ ???? Все е бил ако не министър и премиер, то поне депутат и все е лапал...лапал !!!!
За мен важното Е, не дали си лев, десен или център бесен ... важното е както ока китаеца "Не важен цвета на котката , важното е да лови мишки"!!!
За мен мога да Вие кажа едно, ако се запозная с Вашите виждания за ЕНЕРГИЙНАТА МАФИЯ, винаги ще посочвам Вас като източник . Не гарантирам нищо , освен при дадени условия да питам ГУСПОДАТА защо нищо не прават при дадените данни !!!!
Кибик Блаже

blag009

Брой мнения : 6
Registration date : 15.02.2008

Върнете се в началото Go down

Граждански инициативи и прояви по света Empty Re: Граждански инициативи и прояви по света

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите