Полилозите
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Гражданска борса

4 posters

Go down

Гражданска борса Empty Гражданска борса

Писане  Boabab Пет Яну 11, 2008 9:22 am

Ето един мой стар проект, направен по модел от една френска община, с който се запознах някъде около 1994 година.

Въпросът е можем ли да съчетаем гражданското ни движение и обществените му цели със стопанска част, така че хората да имат и директна полза.

Boabab
Admin

Брой мнения : 107
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  Boabab Пет Яну 11, 2008 9:23 am

ИНФОРМАЦИОННО-ОБСЛУЖВАЩА СИСТЕМА
за гражданска борса на стоки и услуги


І. Теоретична част

Политическата класа няма утвърден наддържавен механизъм за реализация на програмите си към социално слабите граждани на обществото. Законодателната инициатива и субсидирането на общински признак не задоволяват материалните и социални потребности на голяма част от незаетото население. Социалните помощи за безработни, материално слаби и многодетни семейства не покриват потребностите на около 10-15 % от населението. Неправителствените организации насочват своята дейност предимно към домове за деца в неравностойно положение и възрастни хора, както и в осигуряването на стипендии за обучение и преквалификация в чужбина.
В същото време страната ни разполага с голям обем незает труд от безработни в активна възраст, както и от хора в пенсионна възраст, инвалиди с различна степен на увреждания. Получава се уникален вакуум - от една страна е наличността на огромен потенциал неангажиран труд, а от друга - невъзможността на държавата да създаде условия за реализацията му.
Основната практическа амбиция на този проект е да организира и внедри система от взаимообмен на потребление и предлагане на стоки и услуги, без да има целта да се ангажира с бюро по заетостта.
Моралната амбиция на проекта е действен механизъм за мобилизиране на гражданското общество за възпроизводство на самото себе си.

1.Цели

• Повишаване предлагането, производството и ползването на свободни стоки и услуги;
• повишаване на активността на гражданското общество, насочена към социални дейности;
• подобряване ефективността на незаетия труд, основан на връзката гражданин - гражданин - социум - общество.

2. Принципи
• Мобилизиране на свободен неконкурентен труд в обществени и социални дейности посредством мрежови принцип (индиректно между предлагащия и търсещия), реализиран чрез използване на “Гражданска борса на стоки и услуги”;
• Синхронизация на търсенето и предлагането чрез специални бюра по места на общински и селищен принцип;
• Реализация и отчитане по точкова система в специална информационна система на стоки и услуги, социални и обществени дейности, консултации и обучение;
• Възможност за участие и на държавата в обявата на свои потребности в системата, свързани с инфраструктурата, гражданския контрол и опазване на околната среда;
• Приоритет на гражданската самоинициатива за разширяване функционирането на информационната система.

ІІ. Практическа част

3. Организационни и технически средства

Създаването на компютърна информационна система обхваща банка с данни за търсенето и предлагането чрез:
а/ локално изграждане с телефон или пощенски код /за селища без Интернет/;
б/ мрежово - в Интернет;
Цялостната организация на системата се изгражда и контролира от специално създадена централна фирма с нестопанска цел, а в областните центрове след въвеждане на системата се самоорганизират и местни офиси от участниците в самата система на доброволен принцип.

3.1.Организационните средства се свеждат до:
а) прилагането на пилотен проект в две населени места, съответно с жители до и над 10 000 души;
б) популяризиране на проекта чрез спонсорирани реклами в печата и електронните меди, както и агитационни материали;
в) обобщаване на резултатите и процентна извадка на надеждността на проекта.
г) обучение на доброволци - участници при внедряването и функционирането на системата.

3.2.Техническите средства за целия проект се свеждат до:
а) два централни сървъра;
б) денонощна Интернет връзка;
в) 4 компютъра за разработчиците на системата;
г) две помещения с обща площ около 40-50 кв.метра;
д) два телефонни поста;
е) принтер, факс и копирна машина.

4. Технологични средства
Технологията за създаване на информационна система ще използва:
- Интернет портал с Интернет сървър например Tomcat, на базата на JSP, Java, Servlets
- База данни - MySQL;
- Логическа база данни, разработена от автора на проекта.










5. Финансиране и реализация


Реализацията на проекта обхваща виртуално точкуване на предлаганите стоки и услуги (виртуален кредит).
Например виртуалната стойност на монтажа на дървена дограма ще се изчислява на 20 виртуални точки за потребител Х. Виртуалната стойност на плетено изделие на потребител У ще се изчисли на 15 виртуални точки. Така всеки един от потребителите ще има своя собствена виртуална сметка. При реализацията на стоките и услугите за всеки един от потребителите виртуалните пари се трансферират във виртуална банка на името на всеки потребител. Така например потребител Х ще има 20 виртуални точки (или лева), а потребител У ще има 15 виртуални точки или лева. При така определените виртуални пари, всеки потребител с реализирана стока или услуга плаща 10% от тях, както следва:
- 5% са такса за възпроизводство на системата;
- 5% за социални дейности (безвъзмездно подпомагане на социално слаби или инвалиди с услуги или стоки);


6. Печалба
Печалбата, формирана по описание по-долу ще се използва за самоиздръжка и развитие на системата.
6.1. Пряка:
- Продажба на лицензи;
- Такси за ползване;
- Продажба на системата в чужбина;

6.2.Непряка:
- Активизиране на гражданското общество с утилитарна и идеална цел;
-
- Ускоряване на обема на стокооборота и услугите и оттам на общата производителност;
- Намаляване на безработицата.


7. Механизми и етапи на реализация.

7.1. Организационни етапи при разработката

• Сформиране на екип, състоящ се от:
- компютърни специалисти софтуеър;
- консултанти - икономисти, прависти, социолози;
• Регистриране на фирма изпълнителка - самостоятелна фирма, кредитирана от фирми с нестопанска цел;
• Подробен проект с ключови и носещи идеи;
• Внедряване на пилотен проект (например в Своге и Смолян)
• Обобщаване на резултатите от експериментирането на пилотния проект в срок от 6 месеца след стартирането му;
• Широко внедряване;


7.2. Механизми на функциониране на системата

Основен принцип при функционирането на системата е липсата на паричен еквивалент при предлагането и получаването на стоки и услуги, а на граждански обществен еквивалент. Когато някой предложи някаква стока или услуга, неговата обява се регистрира в системата и се реализира само срещу стока или услуга от друг регистриран потребител.

Информационната система включва изготвянето на база данни със следните параметри:
а) Регистрация на участници с уникално потребителско име;
б) Заявка за - предлагане или - търсене на стоки или услуги в подсистеми, касаещи техните потребности в битово, хуманитарно, културно или научно отношение;
в) въвеждането на търсенето или предлагането и регистрацията му в точкова система за еквивалентност.
г) събиране на минимална такса за ползване на системата с цел нейната самоиздръжка. Размерът на таксата ще се определи след съответна консултация с финансови и правни консултанти.

8.Заключение
Какви въпроси биха изникнали след запознаване със резюмето на проекта?

Въпрос 1. Използването на Интернет и компютърна техника не е толкова масово разпространено, особено сред социалното слабите и възрастни хора. На практика най-заинтересованата част от населението няма да бъде включена в нея.
Отговор: За системата надеждна компютърна техника ще бъде дори слаб микрокомпютър. Връзката му с националната база данни ще се осъщестявав по Интернет. За места без компютър и Интернет, се предвижда осъществяване на търсенето/предлагането да става по телефон до съответен "компютърен възел - оператор". Друга възможност е ангажиране на доброволци, които имат компютър и Интернет.

Въпрос 2: Как ще се самоиздържа системата, при положение, че няма реални приходи?
Отговор: Реалните приходи се осъществяват чрез такса за ползване. Ако съм социално слаб и имам възможност да изкарам стоки и услуги за 40 виртуални лева, винаги ще дам 4 реални лева.

Въпрос 3: Голям процент от участниците в системата ще бъдат социално подпомагани хора, с продължителна безработица, инвалиди, самотни майки, самотни пенсионери и хора на пенсионна възраст без пенсия. Това на практика означава, че тия хора не могат да извършват пълноценна работа в предлагания проект. Тези от тях, които са трудоспособни и най-вероятно ползват други източници от сивата икономика, предпочитат това статукво, тъй като почти винаги отказват предлаганата им работа от бюрата по труда.
Отговор: Пълноценна работа за проекта означава всяка допълнително приета работа или услуга, която може да бъде реализирана, тъй като спектърът на възможните услуги и стоки ще е изключително широк и всяка вложена и реализирана стока или услуга може да бъде приета като пълноценна работа. Основна задача на системата е да подпомага онези, които не са в състояние да вложат нищо или твърде малко. (Още след регистрацията, преди получаване на таксата от участниците, те се уведомяват

Въпрос 4: Според Правилника за приложение на Закона за стопанската дейност за доход се считат всички приходи от селскостопанска дейност, животновъдство, наеми, ренти, стипенди и др. Това автоматично означава, че легализирането на доходите, получени при продажбата на стоки и услуги (дори срещу виртуални пари) в рамките на предлагания проект прави участниците в проекта пълноправни бизнес-субекти, които трябва да съществуват по правилата на пазарната икономика - да плащат данъци, осигуровки и т.н.
Отговор: Начисляването на данък и осигуровки ще се осъществява (при положение, че няма натрупани капитали) също с виртуални пари. При положение, че не противоречи на закона, държавата може да ги "реинвестира" в системата по социални проекти, по други програми или просто като разходи по поддържането на системата. Ако това не е възможно, начислените виртуални пари (задълженията на системата към държавата) могат да се разглеждат като държавен кредит, който ще се погаси, когато системата натрупа достатъчно реални пари. Ако в едно мини общество, каквото е да речем един жилищен блок, хората си помагат с размяната на някакъв вид услуги или стоки, то те също ли влизат в категорията бизнес-субекти!?


Последната промяна е направена от на Пет Яну 11, 2008 4:34 pm; мнението е било променяно общо 1 път

Boabab
Admin

Брой мнения : 107
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  инж. Ч. Каменаров Пет Яну 11, 2008 12:49 pm

Боабаб, много добре направихте, че го публикувахте в този форум. Тъй като ми го бяхте изпратили, аз вече съм запознат с него. В тази връзка бих искал да Ви обърна внимание върху една моя разработка, която Ви бях изпратил (която също не е чак толкова пресна, а с около 3 годишна давност). Става въпрос за "Европейска интеграция и инвестиционна политика-основа за формиране на средна класа". Разликата е, че тази разработка третира описаната дейност, ако ние сме управляващи било на местно ниво, а още по-добре, на национално ниво. Затова хубаво би било да помислим, как бихме могли тази идея да я обвържем с инициативата, ако сме гражданско сдружение примерно с идеална цел.

инж. Ч. Каменаров

Брой мнения : 25
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  пафката Пет Яну 11, 2008 4:28 pm

Много интересна, тази гражданска борса. И много трудно приложима ва нашите условия. Най-вече поради недоверието на българина, и неприязъна, койот има към тръд без "реално" заплащне. Не казвам, че е неосъществима, но ще отнеме доста време.
Ще прегледам по-задълбочено през уикенда.
Най- ми изглежда сложно механизма по, който точките се връщат обратно при хората, които са ги изработили.

пафката

Брой мнения : 63
Age : 43
Location : София
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  Boabab Пет Яну 11, 2008 4:38 pm

Г-н Каменаров, има смисъл / целта ни / за да обмислим и онова предложение. Въпросът е че не се дават пари от ЕС. А спечелването на хора за каузата? Е, може би, тъкмо нашето начинание е това.


Пафка, това е малко старо. Измислил съм някакви "решения". Може би няма да е лошо да започнем също от нещо малко и тук. Например да отчитаме определена работа за "сдружението" също "стойност".

Boabab
Admin

Брой мнения : 107
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  пафката Пет Яну 11, 2008 4:46 pm

Ами добре би било, да.
На мен ми се иска да решим формата на сдружението, ако трябва да го регистрираме. По този начин, ще имаме стабилна основа, на която да стъпим. Аз обичам някак си нещата да вървят по ред... но не знам в случая какъв е реда Embarassed

пафката

Брой мнения : 63
Age : 43
Location : София
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  инж. Ч. Каменаров Пет Яну 11, 2008 5:03 pm

Колеги, знаете ли кое е най-обнадеждаващо? Това че, Боабаб захвана една тема, която инстинктивно и аз съм усещал и то независимо един от друг. Аз също бях захванал един проблем, който е подобен, но не е същия и представлява също една неразорана целина у нас. Това което съм писал ми е понятно като технология, това което е писал Боабаб, още не съм го осмислил, но вероятно той е напълно наясно. Ето защо отново бих искал да кажа, че обнадеждаващото, радостното в случая е, че взаимно можем да се допълваме, да обогатяваме банката с данни и да излезе нещо стойностно. Само едно нещо в момента ми се изплъзва, това което аз съм писал, как да го вържем със съответното финансиране. Но доколкото имам информация, ако не изцяло, то голяма част от тези неща са предвидени към специални фондове за финансиране от Евросъюза, например дейности за ангажиране на циганската общност към труд и то самостоятелен труд, а не като наемен. Това е доста голям стимул и ми се струва, че ще има успех.

инж. Ч. Каменаров

Брой мнения : 25
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  инж. Ч. Каменаров Пет Яну 11, 2008 5:09 pm

Венци, това което съм писал в предния постинг, заедно с двата материала, твоя и моя "...инвестиционна политика -основа на средната класа" много добре се връзва към настоящата тема ГРАЖДАНСКА БОРСА.

инж. Ч. Каменаров

Брой мнения : 25
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  пафката Пет Яну 11, 2008 5:12 pm

И аз доста съм разсъждавал за ангажирането на циганското общество (не обичам да казвам роми), достигал съм до някакви решения, не толкова лоши. Една от най- големите пречки, според мен, е тяхната култура на пътуващи. Почти всичко което съм измислил е в крайна сметка свързано с някакъв вид установяване.

пафката

Брой мнения : 63
Age : 43
Location : София
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  пафката Пет Яну 11, 2008 5:15 pm

инж. Ч. Каменаров написа:Венци, това което съм писал в предния постинг, заедно с двата материала, твоя и моя "...инвестиционна политика -основа на средната класа" много добре се връзва към настоящата тема ГРАЖДАНСКА БОРСА.
Като че ли аз не съм запознат с материала ти, възможно ли е да ми го пратиш, или да го качиш да го имаме нагледно.

пафката

Брой мнения : 63
Age : 43
Location : София
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  инж. Ч. Каменаров Пет Яну 11, 2008 5:42 pm

[quote="пафката"]И аз доста съм разсъждавал за ангажирането на циганското общество (не обичам да казвам роми)

Пафка, отново мненията ни съвпадат. Аз съзнателно не употребявам думата роми. В един постинг от форума, който вече не посещавам, бях писал, че тази дума РОМИ идва от руския (вероятно и затова нашенските комунисти са ги нарекли и РОМИ). Но в същото време под РОМА се разбира Рим (защото на латински и днешния италиански Рим това е ROMA). Вижте колко смешно звучи ЕВРОРОМА (това е партията на Цветелин Кънчев - дон Цеци), което значи европейски Рим. Вероятно апологетите на тази дума са имали впредвид, че част от България е Източна Румелия? Или пък Румания, която се изписва като ROMANIA, вероятно същите апологети ще я покръстят на ЦИГАНИЯ? Но основното под ром и роми, идва от РОМЕИ, така са се наричали всички населявали Източно Римската Империя, която в средните векове, далеч след падането на Константинопол от Мехмед І през 1453 г., тогавашните средновековни хронисти, са започнали да наричат тази империя Византия. Така че като се каже в днешно време РОМИ, у мен се възбужда възприятието, едва ли не, че са РИМЛЯНИ. Смешно е нали?

инж. Ч. Каменаров

Брой мнения : 25
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  инж. Ч. Каменаров Пет Яну 11, 2008 5:51 pm

Павка, проверих чрез лс да Ви го изпратя, но не можах да видя мястото за прикачен файл, а от там browser. Ето защо, има две възможности. Едната е тук на форума да ми обясните как мога чрез лс да прикача файл, а другата възможност на моето лс да ми изпратите Вашия e-mail.

Поне на този етап, не ми се иска да го публикувам отново по две причини - едната е, че в софтуера не е предвиден прикачен файл (поне аз не съм забелязал, но ако има възможност, обяснете ми го), защото материала е около 15 страници и втората причина е, че тук на форума, просто всякакви хора могат да влизат, а бих желал най-напред всичко да се изчисти, искам да кажа ние заедно, съвместно, да избистрим нещата и едва след това да се премине към публикуване.

инж. Ч. Каменаров

Брой мнения : 25
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  инж. Ч. Каменаров Пет Яну 11, 2008 6:00 pm

[quote="Boabab"]ИНФОРМАЦИОННО-ОБСЛУЖВАЩА СИСТЕМА
за гражданска борса на стоки и услуги

Основната практическа амбиция на този проект е да организира и внедри система от взаимообмен на потребление и предлагане на стоки и услуги, без да има целта да се ангажира с бюро по заетостта.
Моралната амбиция на проекта е действен механизъм за мобилизиране на гражданското общество за възпроизводство на самото себе си.

1.Цели

• Повишаване предлагането, производството и ползването на свободни стоки и услуги;
• повишаване на активността на гражданското общество, насочена към социални дейности;
.....................................


Венци, обърни внимание на извадката, колко са близки нещата, с това което ти бях изпратил. Отново се учудвам, как е могло далеч преди да се запознаем форумно, да мислим ако не еднакво, то почти еднакво.

инж. Ч. Каменаров

Брой мнения : 25
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  Yani Пет Яну 11, 2008 9:31 pm

пафката написа:Ами добре би било, да.
На мен ми се иска да решим формата на сдружението, ако трябва да го регистрираме. По този начин, ще имаме стабилна основа, на която да стъпим. Аз обичам някак си нещата да вървят по ред... но не знам в случая какъв е реда Embarassed

Мога да ти изпратя закона и по- специално частта, която ни интересува. Все ми се струва, че първо трябва да направим една среща и поговорим. Идващата седмица съм в София. Ако сте там дайте тел. за контакти. Нещата трябва да се степенуват, отговорностите разграничат и поемат. Да бързаме бавно - с реална програма.

Yani

Брой мнения : 37
Registration date : 11.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  пафката Съб Яну 12, 2008 8:13 am

Съгласен съм. Ще ти пратя моя номер на ЛС. Дето се вика са мо да се запознаем лично, ще ми е изключително приятно. ДА не говорим ,че ще е и полезно.

пафката

Брой мнения : 63
Age : 43
Location : София
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  Boabab Съб Яну 12, 2008 11:14 am

инж. Ч. Каменаров написа:
Boabab написа:ИНФОРМАЦИОННО-ОБСЛУЖВАЩА СИСТЕМА
за гражданска борса на стоки и услуги

Основната практическа амбиция на този проект е да организира и внедри система от взаимообмен на потребление и предлагане на стоки и услуги, без да има целта да се ангажира с бюро по заетостта.
Моралната амбиция на проекта е действен механизъм за мобилизиране на гражданското общество за възпроизводство на самото себе си.

1.Цели

• Повишаване предлагането, производството и ползването на свободни стоки и услуги;
• повишаване на активността на гражданското общество, насочена към социални дейности;
.....................................

Венци, обърни внимание на извадката, колко са близки нещата, с това което ти бях изпратил. Отново се учудвам, как е могло далеч преди да се запознаем форумно, да мислим ако не еднакво, то почти еднакво.

Което сочи, че до голяма степен е правилно. Very Happy Например, ако твоите измервания за диференциите в абонатните станции се прилагат от наши членове и се помага на хората, те трябва, като компенсация да свършат насреща някаква обществена работа по проекта.

Това означава, че "сдружението" ни трябва да има възможност и за стопанска дейност. Атамир ми беше пратил някакви сламки по въпроса, но съм ги затрил. Трябва да го помолим да ни напомни.

Boabab
Admin

Брой мнения : 107
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  Boabab Съб Яну 12, 2008 11:18 am

пафката написа:И аз доста съм разсъждавал за ангажирането на циганското общество (не обичам да казвам роми), достигал съм до някакви решения, не толкова лоши. Една от най- големите пречки, според мен, е тяхната култура на пътуващи. Почти всичко което съм измислил е в крайна сметка свързано с някакъв вид установяване.

Ако "системата", която ще е на нацинално ниво им помага да си повишат доходите - материални или каквито и да е, ако някои от нас поемат някакъв вид "шефство" / отговорност / за дадени групи, дето се вика само да ги информират и учат на това-онова, а те поемат някакви абсолютно минимални правила, е достатъчно.

Boabab
Admin

Брой мнения : 107
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  Boabab Сря Яну 16, 2008 3:47 pm

http://www.timesozial.org/uploads/media/TIME_-_SOL_Artikel_neu_10.08.07.pdf


Vorteile durch funktionelle Dreigliederung
Um eine klare Trennung zwischen sozialen, wirtschaftlichen und Vorsorgezielen zu erreichen, verfolgt
TIME eine Gliederung in drei Module: Nachbarschaftshilfe, Zeitvorsorge und Wirtschaftsnetz. Diese
Dreigliederung entspricht auch der gewohnten Trennung im Geldbereich (Nachbarschaftshilfe =
Privatkonto, Zeitvorsorge = Sparbuch/Pensionsvorsorge, Wirtschaftsnetz = Geschäftskonto).

Предимства на основата на три вида цели за постигане - социална, икономическа и профилактична / превантивна /. Връзка на три модула - помощ по съседски, натрупване / спестяване / на време, икономически-стопанска мрежа.

Boabab
Admin

Брой мнения : 107
Registration date : 10.01.2008

Върнете се в началото Go down

Гражданска борса Empty Re: Гражданска борса

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите